Klastr českých nábytkářů pro rok 2018 převzal odbornou gesci nad veletrhem MOBITEX 2018

 

SPOLEČNÁ EXPOZICE KČN na MOBITEXU:

Klastr českých nábytkářů se ve dnech 25.-28.4.2018 účastní mezinárodního veletrhu nábytku a interiérového designu MOBITEX v Brně, kde ve společné expozici bude prezentovat kvalitní a zajímavý design výrobků svých členů. Návštěvníci se mohou seznámit s produkty členů KČN, které vznikaly na základě výsledků společných projektů KČN. Na stánku (PAV F/065) své exponáty vystaví a budou prezentovat svoji portfolio výrobků tito členové KČN:

 • DRUPOL, výrobní družstvo
 • DŘEVODÍLO ROUSÍNOV
 • Dřevotvar družstvo
 • JITONA a.s.
 • KNK CZ výrobně spotřební družstvo

 

Také budou prezentovány výsledky Vědeckovýzkumného projektu KČN „Ekologizace výroby“, který řeší KČN v rámci projektu KČN – Výzkum, vývoj a inovace v nábytkářském průmyslu podporovaného z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, – dva nově vyvíjené materiály se zlepšenými mechanickými a akustickými vlastnostmi.

 

Dále zde budou k dispozici informační materiály o KČN a jeho členech a propagační materiály členů KČN a jejich produktů. Po celou dobu konání veletrhu odborníci z Klastru budou bezplatně poskytovat také odborné poradenství zaměřené na výběr kvalitního nábytku a představí české výrobce nábytku.

 

AKTIVITY KČN NA MOBITEXU:

25. dubna 2018

Od 9:00 – 16:30 Soutěž Mistrovství republiky v oboru truhlář, kterou vyhlásil Klastr českých nábytkářů

9:00 – 9:15          Zahájení soutěže

9:15 – 14:00        Zhotovení výrobku dle zadání a prezentace soutěžících

14:00 – 16:00      Hodnocení výrobků komisí, stanovení výsledků

16:00 – 16:30      Vyhlášení výsledků

 

Finálového kola soutěže Mistrovství republiky v oboru truhlář se účastní vždy nejlepší žák z kraje na základě výsledků regionálních kol. Do soutěže jsou zapojeny všechny kraje České republiky.

Je pořádaná i mezinárodní soutěž žáků oboru truhlář, do které přijali pozvání hosté žáci ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Úkolem žáků v soutěži je zhotovit daný výrobek v časovém limitu 5 hodin.

Základním cílem této celostátní soutěže je především podpořit talentované žáky a umožnit jim pravidelně měřit své dovednosti v daném oboru. Zvýšit propagaci, prestiž a atraktivnost oboru truhlář a zapojit co největší počet firem a dodavatelů do vzdělávání a především získat nové zájemce pro tento obor a tím uspokojovat požadavky na trhu práce.

 

Od 15:00 – 15:30 na přednáškovém molu v pavilónu F

Společná TISKOVÁ KONFERENCE Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Klastru českých nábytkářů a Cechu čalouníků a dekoratérů „Podpora učňovského školství

 

Paralelně bude probíhat prohlídka a hodnocení exponátů na expozici studentských prací a ocenění nejlepšího exponátu cenou KČN za mimořádný návrh nábytku ve studentské sekci Grand Prix MOBITEX, která bude vyhlášená a předaná 26.4.2018 o 15:00.

 

Od 17:00 v pavilonu P, sál P1 Slavnostní vyhlášení GRAND PRIX MOBITEX – komerční část

 

 

26. dubna 2018

Od 15:00 – 15:30 na přednáškovém molu v pavilónu F

Vyhlášení ocenění GRAND PRIX MOBITEX – sekce student

Cena Klastru českých nábytkářů- 6. ročník udělení a předání ceny Klastru českých nábytkářů za mimořádný návrh nábytku  (10.000 Kč + možnost stáže u členské firmy KČN) ve studentské sekci Grand Prix MOBITEX

 

27. dubna 2018

Od 10:30 – 14:30 na přednáškovém molu v pavilónu F

Seminář Klastru českých nábytkářů, družstvo

 • Interiéry: Technologie budoucnosti – Ing. Iva Bastlová DiS.

Chcete vědět, jakým směrem se vyvíjí interiéry? V tom případě si přijďte poslechnout přednášku designérky Ing. Ivy Bastlové, DiS. Hovořit se bude o možnostech individuální výroby, a to nejen po stránce zakázkové výroby, ale hlavně o možnostech digitálního tisku. Ten lze aplikovat téměř na jakýkoli prvek v interiéru, ale je třeba vědět, jak na to. V druhé části přednášky se bude designérka věnovat upcyklaci, tedy využití odpadů. S Ivou Bastlovou se pomyslně podíváme na velkou expozici Circular Thinking na veletrhu Interzum a následně na RE-MADE, jež budila velký ohlas na veletrhu Heimtextil. Dozvíte se tak netradiční technologie zpracování od designérů a výrobců z celého světa. Tato přednáška vás inspiruje nejen k tvorbě, ale i k zamyšlení nad životním stylem – realisticky, stručně, výstižně!

 

 • Jak se postavit k dnešnímu designu? (Tekutá společnost a design) – Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D.

Přednáška Ing. arch. Martin Kovařík, Ph.D. poodhalí trendy dnešního designu a jeho vnímaní společnosti.

 

 • 10 otázek a 10 odpovědí v praxi interiérového designéra – Ing. Iva Bastlová DiS. a Ing. Milan Vrbík

V této přednášce budou hovořit zkušení profesionálové z oboru! Pozvali jsme si totiž Ing. Ivu Bastlovou, DiS, designérku a vydavatelku odborného magazínu Interiéry a Ing. Milana Vrbíka, designéra a spolumajitele studia design ATAK. Ti nám neotřelou formou přiblíží práci v oboru interiérů a odpoví na ty nejožehavější témata při zařizování interiérů.


Těšte se na tato často diskutovaná témata:
1. návrh zdarma
2. designér nebo dekoratér? Jaký je rozdíl?
3. kolik by měl stát návrh interiéru?
4. proč bych měl vyhledat pomoc profesionála?
5. kdy se obrátit na designéra?
6. jak vypadá návrh interiéru a co má obsahovat?
7. zakázková výroba? Kdy ano, a kdy ne
8. spolupráce designérů s výrobci / průmyslem
9. kdy se oběma stranám vyplatí ukončit spolupráci?
10. realizací to nekončí

 

 • Jak vybrat kvalitní nábytek – doc. Dr. Ing. Petr Brunecký

Přednáška soudního znalce doc. Dr. Ing. Petra Bruneckého se v první části obrazově zaměří na nejčastější pochybení při realizaci kuchyňského nábytku.  Ve druhé části bude přednáška orientována na problematiku vad atypického nábytku veřejného interiéru se zaměřením na proměnné faktory prostředí, které ovlivňují  kvalitu vestavěného nábytku

 

 • Činnost a nabídka služeb Klastru českých nábytkářů – Ing. Lucia Haraslínová, Ph.D.

V přednášce předsedkyně družstva představí odborného partnera veletrhu MOBITEX Klastr českých nábytkářů. Obeznámí přítomné s činnostía službami Klastru českých nábytkářů – největších klastrů se zaměřením na nábytkářský a dřevozpracující průmysl, interiérovou tvorbu a ledařem klastrových iniciativ v České republice. Předsadí aktivity pro členy i nečleny KČN vedoucí k posílení pozice odvětví na trhu, prezentaci v médiích a na webu, účasti ve vyjednávání o zákonech, normách, zázemí pro prezentaci na veletrzích, odborná školení a profesní kvalifikace, informace a aktuality, fundraising a projektové poradenství, výzkum, vývoj a inovace, internacionalizaci….

 

 • Vývoj nových materiálů – Bc. Ing. et Ing. Matěj Švehlík

V rámci přednášky budou přestavěny dva nově vyvíjené materiály se zlepšenými mechanickými a akustickými vlastnostmi – výsledky Vědeckovýzkumného projektu KČN „Ekologizace výroby“, který řeší KČN v rámci projektu KČN – Výzkum, vývoj a inovace v nábytkářském průmyslu podporovaného z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnostProjekt je zaměřený na vývoj inovativních materiálů využívajících druhotné a recyklované materiály textilní a dřevařské výroby a moderních technologií snižujících ekologickou náročnost výroby.

 

28. dubna 2018

Od 11:30 – 14:30 na přednáškovém molu v pavilónu F

Seminář Klastru českých nábytkářů, družstvo

 • Design nábytku pro nekonvenční technologie  – doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D.

Možností využití nekonvenčních technologií v designu nábytku vás provede doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D. Popovídá o jejích uplatnění, výhodách a nevýhodách a také vše vysvětlí na několika příkladech praktických ukázkách.

 

 • Čtyři nástroje pro tvorbu interiérů – doc. Ing. arch Boris Hála, Ph.D.

Jaké nástroje má vlastně  k dispozici architekt interiérových řešení budov? Které to jsou a jak se používají? Jak se s nimi dá  pracovat a jsou nějaká pravidla pro jejich užívání? Kdy je výsledek dobrým řemeslem a kdy se stává něčím víc? To jsou otázky, na které se pokusí odpovědět autor přednášky doc. Ing. arch Boris Hála, Ph.D.

 

 • Design nábytku z pohledu systémové tvorby – doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D.

Přednáška Vás provede demonstrací práce designéra.  Doc. Ing. Jiří Tauber, Ph.D. pojmenuje aspekty, které musí designér vzít v potaz při své činnosti. Vše bude doprovázeno praktickými ukázkami tvorby studentů Ústavu nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně

 

Od 14:30 – 15:30 na přednáškovém molu v pavilónu F

Prezentace exponátů přihlášených do soutěže GRAND PRIX MOBITEX – komerční části

 

Projekt aktivní prezentace nábytkářů, založený na rozsáhlé komunikaci s veřejností i odborníky navštěvující MOBITEX se v průběhu minulých ročníků osvědčil a KČN v tomto nastaveném trendu pokračoval i v letošním ročníku MOBITEX a ve spolupráci s Brněnskými veletrhy tuto spolupráci rozšířil.

 

Kontakt:

Ing. Lucia Haraslínová, Ph.D.
předsedkyně Klastru českých nábytkářů, družstvo
Klastr českých nábytkářů, družstvo
Kozí 26/4, 602 00 Brno
mobil +420 774 113 529
info@furniturecluster.cz

Logo OPZ
COSME