Seminář připravila obecně prospěšná společnost Národní centrum nábytkového designu ve spolupráci s Klastrem českých nábytkářů, družstvo, a Čalounictvím Liška. Koncepci a organizaci zajistila PhDr. Dagmar Koudelková, realizaci workshopu PhDr. Dagmar Koudelková, Mgr. Karolína Kouřilová a Jiří Liška.

První část semináře proběhla v zasedací místnosti TZÚ (budova D). V rámci teoretického úvodu do problematiky byli účastníci seznámeni v základních obrysech s vývojem poválečného nábytku v Československu, se základními pojmy, se specifiky ohýbaného a čalouněného nábytku. Pojmem „retro“ v kontextu poválečného designu se zabývala PhDr. Dagmar Koudelková (Masarykova univerzita, NCND). Vysvětlila význam slova retro a jeho často nesprávné užívání v současnosti, uvedla základní zdroje k tématu včetně akademických prací. Na problematiku Poválečného nábytku v online prostředí se zaměřila Mgr. Karolína Kouřilová (Masarykova univerzita, NCND); ve svém příspěvku zdůraznila nutnost ověřování informací, zejména údajů získaných z internetu, ukázala příklady chyb a možností ověření. Blok přednášek zakončila Mgr. Julia Blaszynska (Universita A. Mickiewicze v Poznani) příspěvkem Polský nábytkářský průmysl po 2. světové válce. V něm nastínila vývoj polského nábytku a nábytkářského průmyslu, představila nejdůležitější osobnosti, instituce a také analogie s českým prostředím.

V praktické části byli účastníci seznámeni s příklady československého poválečného nábytku, a to v několika typologických kategoriích; byly předvedeny ukázky nábytku v původním stavu, židle připravené k restaurování, v dílčí etapě renovace i hotové, restaurované kusy. Zástupci Čalounictví Liška přiblížili techniky renovace, materiály, zaměřili se na způsoby a možnosti oprav čalounění.

Semináře se zúčastnili studenti Střední školy umění a designu a Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, přihlášení účastníci z řad veřejnosti a kolegové z Poznaně. Studenti v rámci další výuky zpracovali ze semináře zprávu.

Závěrečná zpráva ke stažení ZDE

Logo OPZ
COSME